wtorek 20 wrz

Konferencja socjolingwistyczna

Aktualności

W dniach 5–6 września 2016 roku na Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji w ramach cyklu Języki słowiańskie w ujęciu socjolingwistycznym odbyła się 3. międzynarodowa konferencja naukowa Komisji Socjolingwistyki, afiliowanej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów. Tematyka wystąpień koncentrowała się wokół tematu Sociokultúrne aspekty v slovanských jazykoch. W konferencji uczestniczyli badacze z Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Litwy, Niemiec, Słowacji, Polski i Ukrainy. Wśród polskich prelegentów znaleźli się przedstawiciele naszego Instytutu: z Pracowni Dialektologii Polskiej – prof. dr hab. Anna Tyrpa z referatem Polskie społeczeństwo widziane z wiejskiej perspektywy, dr hab. Renata Kucharzyk, prof. IJP PAN, z referatem Współczesna wartość komunikacyjna gwar (na podstawie komunikacji zapośredniczonej elektronicznie) oraz z Pracowni Polszczyzny Kresowej dr hab. Ewa Dzięgiel, prof . IJP PAN, z referatem Polityka w zwierciadle języka prasa polskojęzyczna wydawana na Ukrainie sowieckiej w latach 20. i 30. XX wieku.

Drugiego dnia konferencji miało miejsce posiedzenie Komisji Socjolingwistyki, na którym omówiono plan działań Komisji i przedstawiono plany konferencyjne. Szczególną uwagę poświęcono XVI Międzynarodowemu Kongresowi Slawistów, który odbędzie się w Belgradzie w 2018 r.

Relację z konferencji można obejrzeć tutaj: http://www.tvhronka.sk/spravodajstvo/konferencia-slovanskych-jazykov-bystrici/

{gallery}konferencja_socjolingwistyczna_2016{/gallery}

Ikona z ludzikiem do otwierania panelu kontrolnego WCAG
Aa+
Aa-
Ikona kontrastu
Ikona linku
Ikona skali szarości
Ikona zmiany na czytelne czcionki
Ikona resetu ustawień WCAG