Badacze z Instytutu na konferencji Język w regionie – region w języku VI
W dniach 14-15 listopada 2024 roku w Poznaniu odbyła się już po raz szósty cykliczna konferencja organizowana przez Pracownię Dialektologiczną i Zakład Lingwistyki Antropologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Uczestniczyła w niej grupa pracowników Instytutu Języka Polskiego PAN.
Konferencja spotkała się z żywym zainteresowaniem językoznawców nie tylko z Polski, ale i z Czech oraz Ukrainy. Podjęto naukowe refleksje nad różnorodnymi aspektami regionalizmów w dziełach literackich, tekstach folkloru, codziennej mowie, tekstach użytkowych czy nazwach własnych.
Wystąpienie prof. Heleny Grocholi-Szczepanek dotyczyło języka i kultury regionu spiskiego w ofercie turystycznej. Prof. Anna Kostecka-Sadowa podjęła w swoim referacie problematykę gwar polskich na Kresach Południowo-Wschodnich, a dokładniej – omówiła nazwy potraw z ziemniaków w mowie mieszkańców tych terenów. Dr Emil Popławski przedstawił rozwój semantyczny wyrazu talent w gwarach polskich (online). Wystąpienia trzech innych badaczek dotyczyły Warmii i Mazur. Prof. Katarzyna Sobolewska zaprezentowała referat Klemens Frenszkowski. Warmiak i dialektolog (online), a dr Milena Wojtyńska-Nowotka omówiła pejoratywizmy w Słowniku gwar Ostródzkiego, Warmii i Mazur (online). Natomiast dr Agnieszka Wełpa-Siudek (jako uczestniczka projektu badawczego w Instytucie Slawistyki PAN) przedstawiła problem standaryzacji mowy Mazurów.
Program konferencji jest dostępny tutaj: https://dialektologia.amu.edu.pl/wp-content/uploads/2024/11/JwR-2024-program-konferencji_pp.pdf