/  Aktualności / Zmarła dr Zofia Wanicowa

Zmarła dr Zofia Wanicowa

5 lipca 2023 r. zmarła nasza serdeczna Koleżanka, długoletnia, ceniona Członkini zespołu Pracowni Języka Staropolskiego Instytutu Języka Polskiego PAN, śp. dr Zofia Wanicowa. Urodziła się w 1945 r. w Katowicach. W 1968 r. ukończyła studia bohemistyczne ze specjalizacją językoznawczą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Bezpośrednio po studiach została zatrudniona przez prof. S. Urbańczyka w Pracowni Słownika Staropolskiego Polskiej Akademii Nauk. Jest współautorką wielu tomów Słownika staropolskiego oraz Suplementu do Sstp cz. I. Artykuły Jej autorstwa znajdą się także w Suplemencie cz. II. W 2009 r. uzyskała stopień doktora na podstawie pracy pt. Ignota, dubia, reperta. Czytać i rozumieć staropolszczyznę.

Zofia Wanicowa była znawczynią paleografii łacińskiej i staropolskiej, autorką wielu prac z zakresu historii języka polskiego, współautorką elektronicznego opracowania Biblioteki zabytków polskiego piśmiennictwa średniowiecznego. Przygotowała w nim transliterację, transkrypcję i komentarze do 2. połowy Biblii królowej Zofii. Udowodniła tezę o przekładzie staropolskiej Biblii z wzorca czeskiego. Znana była z długich i zaciekłych dyskusji naukowych, w których konsekwentnie broniła swoich tez.

Przez Profesora Urbańczyka i kolegów była ceniona i bardzo lubiana. Zawsze pogodna, uczynna i życzliwa, szczególnie dla młodych pracowników, których wprowadzała w tajniki staropolskiej leksykografii. Całym sercem oddana Rodzinie, zwłaszcza kiedy po przedwczesnej śmierci Męża spadł na Nią trudny obowiązek wychowywania trzech Synów. Na emeryturze, dopóki Jej zdrowie pozwalało, uczestniczyła w pracach słownikowych i angażowała się w badania w ramach projektów grantowych.

Z żalem żegnamy naszą drogą Koleżankę. Msza św. żałobna przy Zmarłej odprawiona zostanie w poniedziałek dnia 10 lipca 2023 r. o godz. 10:20 w nowej kaplicy na cmentarzu w Batowicach przy ul. Powstańców, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku.

Zespół Pracowni Języka Staropolskiego

Facebook

Facebook Pagelike Widget

YouTube

Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk

Skip to content