środa 25 maj

Promocja Słownika gwary Zakopanego i okolic

Aktualności

26 kwietnia 2010 roku w Instytucie Języka Polskiego PAN w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone promocji „Słownika gwary Zakopanego i okolic”, przygotowanego z rękopiśmiennych materiałów Juliusza Zborowskiego przez Zakład Dialektologii Polskiej Instytutu pod kierunkiem prof. Joanny Okoniowej.

Słownik, liczący około 8 500 haseł, opatrzonych ciekawymi cytatami, jest pierwszym tak obszernym, a przy tym naukowo opracowanym zbiorem słownictwa podhalańskiego. Zawarty w nim cenny materiał leksykalny został zebrany w latach 1911–1964 przez Juliusza Zborowskiego, badacza kultury Podhala i wieloletniego dyrektora Muzeum Tatrzańskiego. Robocze fiszki zapisane jego ręką mogły przybrać kształt starannie wydanej publikacji książkowej dzięki wieloletnim staraniom prof. Joanny Okoniowej, która była pomysłodawcą całego przedsięwzięcia i kierowała jego realizacją.

Licznie przybyli goście, nie tylko językoznawcy, ale także osoby ze środowiska miłośników i propagatorów kultury Podhala, zostali przywitani przez dyrektora Instytutu prof. Piotra Żmigrodzkiego. Na spotkanie, które prowadziła prof. Joanna Okoniowa, złożyły się trzy wystąpienia: prof. Józef Kąś zwrócił uwagę na ogromną wartość omawianej publikacji dla poszerzenia naszej wiedzy o leksyce podhalańskiej, dr Stanisława Trebunia-Staszel spojrzała na Słownik okiem etnografa, a prof. Mieczysław Rokosz podkreślił doniosłość faktu, że po ponad 40 latach tak wartościowe materiały mogły wreszcie ujrzeć światło dzienne. Głos zabrał również dr Jerzy M. Roszkowski, przedstawiciel Muzeum Tatrzańskiego, które wypożyczyło Instytutowi rękopisy, dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w prace nad Słownikiem.

Dzięki współpracy z PAP liczne informacje o spotkaniu promocyjnym zostały zamieszczone w serwisach internetowych; relacje z niego można było również usłyszeć w Radiu Kraków oraz w I i III programie Polskiego Radia.

Ikona z ludzikiem do otwierania panelu kontrolnego WCAG
Aa+
Aa-
Ikona kontrastu
Ikona linku
Ikona skali szarości
Ikona zmiany na czytelne czcionki
Ikona resetu ustawień WCAG