środa 04 mar

Profesor Krystyna Pisarkowa i profesor Walery Pisarek uczczeni tablicą pamiątkową

Aktualności

W niedzielę, 1 marca 2020 r., odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej trojgu naukowcom, mieszkańcom bloku nr 2 na osiedlu Słonecznym w Nowej Hucie. Dwoje z nich to językoznawcy – pani profesor Krystyna Pisarkowa (1932–2010) i pan profesor Walery Pisarek (1931–2017). Pani profesor Krystyna Pisarkowa pracowała w Instytucie Języka Polskiego PAN od jego powstania w 1973 r. do 2002 r. Później nadal była członkiem Rady Naukowej IJP. Do Rady tej należał też przez wiele lat pan profesor Walery Pisarek.

Inicjatorami ufundowania tablicy byli Wspólnota Mieszkaniowa os. Słoneczne 2 i krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Zaangażowana była też parafia ojców cystersów Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy. Tam przez całą niedzielę, 23 lutego, wystawiona była do wglądu tablica, a w gablotce przed kościołem widniał plakat z wizerunkami profesorów. 1 marca odprawiono mszę w Ich intencji. W koncelebrze brał udział ksiądz profesor Wiesław Przyczyna, na którego rękach 5 listopada 2017 r. zmarł profesor Walery Pisarek.

Odsłonięcia tablicy dokonała pani Dorota Krzywicka-Kaindel, córka państwa Pisarków. Podczas uroczystości odczytano list od prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

 

 

Ikona z ludzikiem do otwierania panelu kontrolnego WCAG
Aa+
Aa-
Ikona kontrastu
Ikona linku
Ikona skali szarości
Ikona zmiany na czytelne czcionki
Ikona resetu ustawień WCAG