Polish (Poland)English (United Kingdom)
News
Hortus Deliciarum. Wokół średniowiecznego tekstu (spotkanie XVI)

Pracownia Łaciny Średniowiecznej Instytutu Języka Polskiego PAN serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Hortus Deliciarum - wokół średniowiecznego tekstu. 27 kwietnia o godz. 13 w sali konferencyjnej naszego Instytutu dr Joanna Duska (Pracownia Języka Staropolskiego, IJP PAN) wygłosi referat pt. Czy data to tata - przyczynek do odczytania polskich wyrazów w tekście łacińskim.

Read more...
 
Sesja doktorancka

Zapraszamy do udziału w obradach Sesji doktoranckiej, podczas której wystąpią uczestnicy Językoznawczych Studiów Doktoranckich. Sesja odbędzie się 21 kwietnia (sobota) w sali konferencyjnej Instytutu.

Read more...
 
Zmarła doc. dr hab. Danuta Turkowska

W dniu 10 kwietnia 2018 roku w wieku 93 lat odeszła doc. dr hab. Danuta Turkowska, współtwórczyni Słownika łaciny średniowiecznej w Polsce, jak również zasłużona badaczka twórczości Jana Długosza i wydawczyni większości tomów nowej edycji jego Roczników. W zmarłej żegnamy serdeczną koleżankę, człowieka prawego, wybitną mediewistkę i znawczynię łaciny średniowiecznej.

Dyrekcja, Rada Naukowa i pracownicy Instytutu Języka Polskiego PAN oraz koledzy z Pracowni Łaciny Średniowiecznej.

 
Spotkanie z gwarą

Pracownia Dialektologii Polskiej Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie zaprasza w dniu 16 kwietnia 2018 r. o godz. 13.00 na siódme spotkanie w ramach cyklu SPOTKANIA Z GWARĄ. Naszym gościem będzie dr hab. Zdzisław Darasz, który przedstawi referat pt. Razem czy osobno? Historyczne dylematy użytkowników języka serbsko-chorwackiego . Odczyt odbędzie się w sali konferencyjnej (I piętro) Instytutu Języka Polskiego PAN przy al. A. Mickiewicza 31 w Krakowie ...

Read more...
 
Prof. Anna Tyrpa w Radzie do Spraw Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

W 2003 r. UNESCO przyjęło konwencję w sprawie ochrony kulturalnego dziedzictwa niematerialnego. Polska ratyfikowała ją w r. 2011. Przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołano Radę do Spraw Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, której przewodniczącym jest prof. Jan Adamowski z UMCS. Rada zajmuje się rozpatrywaniem zgłaszanych z różnych regionów Polski wniosków o wpis na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Od 2017 r. członkiem tej Rady jest prof. Anna Tyrpa z naszego instytutu.

 
«StartPrev12345678910NextEnd»

Page 1 of 57