/  Aktualności / Erasmus - sprawozdania / Dr Katarzyna Konczewska z Pracowni Dialektologii Polskiej z wizytą na Uniwersytecie w Zagrzebiu, 5-9 września 2022 r.
Dr Katarzyna Konczewska z Pracowni Dialektologii Polskiej z wizytą na Uniwersytecie w Zagrzebiu, 5-9 września 2022 r.

Dr Katarzyna Konczewska z Pracowni Dialektologii Polskiej z wizytą na Uniwersytecie w Zagrzebiu, 5-9 września 2022 r.

Ustalenie procesów zapożyczeń i etymologii poszczególnych leksemów o dawnym zasięgu ogólnosłowiańskim jest wyzwaniem dla językoznawców. Przyczyną tego jest podobieństwo strukturalne języków słowiańskich oraz istnienie późnych, równolegle utworzonych na gruncie różnych języków słowiańskich leksemów i zapożyczeń międzysłowiańskich.

Dr Katarzyna Konczewska podczas wyjazdu do Zagrzebia odbyła szkolenie w Katedrze Polonistyki Instytutu Slawistyki Wydziału Filologicznego miejscowego uniwersytetu, zapoznając się z realizowanym przez chorwackich naukowców projektem KOMPAS dotyczącym badań komparatystycznych języków słowiańskich i sposobów ustalenia procesów zapożyczeń i etymologii leksemów o zasięgu ogólnosłowiańskim. Dzięki wyjazdowi dr Konczewska, we współpracy z prof. Nedą Pintarić, opracowała materiał do książki „Slovenske korijenske univerzalije”, nad którą pracuje międzynarodowy zespół autorski: dobierała polskie, rosyjskie i ukraińskich leksemy o podobnym rdzeniu i wspólnej etymologii według poszczególnych pól leksykalno-semantycznych, a tak paremie z takim komponentem leksykalnym w każdym z tych języków.

 

Facebook

Facebook Pagelike Widget

YouTube

Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk

Skip to content