czwartek 11 lip

Aplikacja mobilna Wielkiego słownika języka polskiego już dostępna

Aktualności

Zakończyły się prace nad aplikacją na urządzenia mobilne, dzięki której można przeglądać hasła Wielkiego słownika języka polskiego PAN. Ze strony Instytutu prace te koordynowali dr Anna Czelakowska z Pracowni Wielkiego Słownika Języka Polskiego oraz mgr inż. Bartłomiej Borek, informatyk naszego Instytutu, gros zadań programistycznych wykonywała na zlecenie Instytutu firma zewnętrzna. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepów internetowych Google Play (wersja dla systemu Android) i AppStore (dla systemu iOS). Oferuje ona większość funkcji, jakie ma do dyspozycji użytkownik tradycyjnej wersji sieciowej. Warto podkreślić, że działanie aplikacji polega na wyświetlaniu danych czerpanych bezpośrednio z bazy słownika, co zapewnia stały dostęp do najbardziej aktualnej jego wersji.

Udostępnienie aplikacji z pewnością wpłynie ona na zwiększenie zainteresowania słownikiem wśród najmłodszych użytkowników, którzy łączą się z Internetem, częściej używając smartfonów lub innych urządzeń przenośnych niż tradycyjnych komputerów.

Zadanie zostało sfinansowane w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa”.

 

 


 

Zadanie finansowane z budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” w latach 2022–2024.

Numer projektu NdS/536903/2021/2022

Wartość finansowania: 620 540 zł, całkowita wartość zadania 620 540zł.

Nazwa zadania: Wielki słownik języka polskiego 4.0. Dla młodzieży, dla seniorów, dla wszystkich

Projekt jest skierowany do wszystkich osób zainteresowanych korzystaniem z Wielkiego słownika języka polskiego PAN, a więc naukowców, studentów, nauczycieli, uczniów, dziennikarzy, miłośników języka polskiego z kraju i zagranicy, bez względu na wiek i status.

 

Ikona z ludzikiem do otwierania panelu kontrolnego WCAG
Aa+
Aa-
Ikona kontrastu
Ikona linku
Ikona skali szarości
Ikona zmiany na czytelne czcionki
Ikona resetu ustawień WCAG